Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
Czas

 

Oprócz długości, szerokości i wysokości Global Positioning System (GPS) dostarcza bardzo ważny czwarty parametr - czas. Każdy satelita GPS zawiera zegary atomowe, które dostarczają bardzo dokładne dane o czasie wraz z sygnałem GPS. Odbiorniki GPS dekodują ten sygnały, skutecznie synchronizując każdy odbiornik z zegarami atomowymi. To pozwala użytkownikom na określenie czasu z dokładnością do 100 miliardowych części sekundy bez kosztów posiadania i eksploatacji zegara atomowego.

Dokładny czas ma kluczowe znaczenie dla różnych rodzajów działalności gospodarczej na całym świecie. Są to  systemów łączności, sieci energetyczne i instytucje finansowe. Wszystkich polegają na dokładności pomiaru czasu oraz synchronizacji i efektywności operacyjnej. Darmowy dostęp do precyzyjnego czasu z GPS pozwolił na duże oszczędności i redukcje kosztów  firmą w których wiele zależy od precyzji czasu i doprowadziło do ogromnego postępu w tym zakresie.
Na przykład operatorzy sieci komórkowych korzystają z czasu GPS aby utrzymać  wszystkie stacje bazowe w doskonałej synchronizacji. Pozwala to telefonom komórkowym dzielić ograniczone spektrum radiowego w bardziej efektywny sposób. Podobnie cyfrowe audycje radiowe korzystają z czasu GPS aby  zapewnić dotarcie muzyki cyfrowej ze wszystkich stacji do odbiorników w tym samym czasie. Pozwala to słuchaczom na przełączanie się między stacjami z minimalnym opóźnieniem.

Światowe korporacje  korzystają z czasu GPS w celu dokładnego datowania transakcji handlowych. Zapewniają w ten sposób spójny i dokładny system prowadzenia zapisów i śledzenia drogi przepływu pieniędzy. Duże banki inwestycyjne korzystają z GPS do synchronizacji sieci komputerowych znajdujących się na całym świecie. Duże i małe firmy są podłączone do zautomatyzowanych systemów pozwalających śledzić, uaktualniać i zarządzać wieloma transakcjami dokonywanymi przez sieć klientów na całym świecie. Taka funkcjonalność wymaga dokładnych i precyzyjnych informacji o czasie który jest dostępnych dzięki GPS.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wykorzystuje precyzyjny czas z GPS do synchronizacji zgłaszanych załamań pogody z 45 radarów pogodowych rozmieszczonych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Specjalistyczne oprzyrządowanie to kolejna dziedzina, która wymaga zastosowania precyzyjnego czasu. Specjalistyczne przyrządy sieci rozproszonych, które muszą współpracować, aby wspólnie dokładnie określić źródło, wymagają takich informacji o czasie, które mogą zagwarantować dokładność w kilku punktach. Czas dostarczany przez system GPS działa wyjątkowo dobrze za każdy razem w urządzeniach, które są rozproszone na dużych obszarach geograficznych. Na przykład integracja GPS z siecią monitorowania sejsmicznego umożliwia naukowcom szybko zlokalizować epicentrum trzęsienia ziemi i inne wydarzenia sejsmiczne.

Przedsiębiorstwa energetyczne i obiekty użyteczności publicznej są strategicznymi miejscami gdzie wymaga się precyzyjnego czasu i częstotliwości w celu umożliwienia skutecznej dystrybucji mocy przesyłowych. Wielokrotne powtarzające się rozległe awarie sieci uświadomiły korporacją energetycznym potrzebę poprawy synchronizacji czasu w całej sieci elektroenergetycznej. Analiza tych awarii doprowadziła do wprowadzenia w wielu firmach synchronizacji czasu GPS w urządzeniach elektrowni i podstacjach. Analizując dokładne czasy między wystąpieniami anomalii elektrycznych rozchodzących się między liniami, inżynierowie mogą dokładnie zlokalizować miejsce awarii linii energetycznej.

Niektórzy użytkownicy tacy jak laboratoria narodowe, wymagają czasu bardziej precyzyjnego niż zapewnia GPS. Użytkownicy tego rodzaju nie wykorzystują satelitów GPS  do bezpośredniego pomiaru czasu, ale do komunikacji czasu wysokiej precyzji na długich dystansach. Dzięki jednoczesnemu otrzymaniu tego samego sygnału GPS w dwóch miejscach i porównywaniu wyników, czas zegara atomowego w jednym miejscu może być przekazywany do drugiego. Narodowe laboratoria na całym świecie używają tej wspólnej metody do porównywania ich różnic czasu. Technika ta pomaga w ustaleniu Uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC). Ta sama technika jest używana do regulacji czasu na terenie tych krajów, które są włączone do tego systemu. W Polsce wprowadzono czas UTC w 2003r. i jest on czasem urzędowym.

Nowe zastosowanie wykorzystujące czas z systemu GPS powstają codziennie. Producenci z Hollywood umieszczają GPS w taśmach filmowych, co pozwala na niespotykaną kontrolę danych audio video.
Kres możliwości zastosowania systemu GPS jest nieograniczony podobnie jak czas.