Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
Lotnictwo

 

Piloci na całym świecie korzystają z Global Positioning System (GPS) w celu zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności lotu. Z jego dokładnością, dostępnością i globalnym zasięgiem GPS oferuje bezproblemową nawigację satelitarną, która spełnia wiele wymogów użytkowników samolotów. Nawigacja GPS pozwala na określenie trójwymiarowej pozycji  dla wszystkich faz lotu począwszy od startu poprzez lot aż do lądowania i nawigacji po powierzchni płyty lotniska.

Tendencja do poszerzania obszarów nawigacji oznacza, że system GPS będzie odgrywał coraz większą rolę. Duży obszar objęty nawigacją pozwala na lot samolotu z punktu do punktu według trasy preferowanej przez użytkownika, przy czym punkty te nie są uzależnione od infrastruktury naziemnej. Procedury lotu zostały tak rozszerzone aby móc korzystać z GPS-u we wszystkich fazach lotu. Potwierdza się to zwłaszcza w obszarach gdzie brak jest odpowiednich instalacji naziemnych pomocnych w nawigacji.

Nowe i bardziej wydajne trasy powietrzne możliwe do wyznaczenia dzięki systemowi GPS są w dalszym ciągu rozwijane. Dzięki temu poczyniono znaczne oszczędności czasu i pieniędzy. W wielu przypadkach samoloty latające nad  takimi obszarami jak oceany były w stanie bezpiecznie zmniejszyć odległości przelatywania obok siebie, co pozwoliło na opracowanie bardziej korzystnych i skutecznych dróg powietrznych oszczędzając czas, paliwo i zwiększając przychody z transportu ładunków.

Bardziej zoptymalizowane podejście do lądowania znacznie zwiększa korzyści operacyjne i bezpieczeństwo. System obecnie jest wprowadzany w życie nawet w odległych miejscach, gdzie tradycyjne naziemne usługi są niedostępne. W niektórych regionach świata sygnał satelity jest ulepszany przez specjalne aplikacje rozszerzeń dla lotnictwa dzięki którym możliwe jest lądowanie samolotów w warunkach słabej widoczności. W tych przypadkach możliwa jest nawet większa precyzja działania.

Dobrą wiadomością dla całego lotnictwa jest to, że GPS jest stale ulepszany i unowocześniany. Głównym elementem na którym skupia się wysiłek zmodernizowania instalacji jest dodanie dwóch nowych sygnałów. Sygnały te będą uzupełnieniem do istniejących już zastosowań GPS. Pierwszy rodzaj nowego sygnału będzie przeznaczony do ogólnego zastosowania w rozszerzeniach systemu GPS, które dotyczą bezpieczeństwa życia ludzkiego. Drugi sygnał znajdzie zastosowanie w nawigacji w międzynarodowym lotnictwie. Ten dodatkowy sygnał GPS spowoduje jeszcze większe rozwinięcie wielu nowych usług przeznaczonych dla nawigacji lotniczej.
Drugi sygnał zapewni znaczne korzyści i zwiększenie możliwości  w stosunku do obecnego sygnału GPS i oferowanych przez niego usług. Dostępność tego sygnału oferuje zwiększone możliwości podejścia do lądowania na całym świecie poprzez zastosowanie systemu podwójnej  częstotliwość. Podwójna częstotliwości oznacza, że błędy, które występują w sygnale GPS z powodu zakłóceń w jonosferze można znacznie zmniejszyć poprzez jednoczesne wykorzystanie dwóch sygnałów. Zwiększy to ogólną wiarygodność systemu oraz  dokładności, dostępność i integralność. Pozwoli to na uzyskanie zdolności  precyzyjnego  podejścia z niewielkimi lub bez żadnych inwestycji w infrastrukturę naziemną.

Wprowadzenie systemu GPS jako podstawowego systemu zarządzania ruchem lotniczym teraz i w przyszłości jest w planach wielu krajów. Firmy lotnicze, które wprowadzają systemy GPS zaobserwowały i udokumentowały zmniejszenie czasu lotów, czasu pracy oraz redukcję kosztów. GPS służy również jako zasadniczy element wielu innych systemów lotnictwa takich jak systemy SBAS (Egnos, Wass, Msas) czy EGPWS czyli system ostrzegania o niebezpiecznym zbliżeniu się do powierzchni ziemi, zmniejszając ryzyko niekontrolowanego lotu będącego główną przyczyną wielu wypadków samolotów.