Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
Rolnictwo

 

Opracowanie i wdrożenie precyzyjnego rolnictwa stało się możliwe dzięki połączeniu globalnego systemu nawigacji (GPS) i systemów informacji geograficznej (GIS). Technologie te umożliwiają w czasie rzeczywistym połączenie danych z dokładną informacją o pozycji  prowadząc do efektywnej analizy dużych ilości danych geoprzestrzennych. Aplikacje oparte na GPS w precyzyjnym rolnictwie są wykorzystywane do planowania gospodarstw, planowania map pól, pobierania próbek gleby, nawigowania ciągników, nanoszenia na mapę zmienności plonów. GPS pozwala rolnikom do pracy w warunkach ograniczonej widoczności podczas deszczu, w kurz, mgle i ciemnościach.

W przeszłości rolnikom było ciężko skoordynować technologie produkcji ze zmiennością urodzaju ziemi i obfitością plonów. To ograniczało ich możliwości do opracowania najbardziej skutecznej metody uzdatniania, nawożenia gleby, dzięki którym można by zwiększyć urodzaj ziemi i podnieść plony. Dzisiaj bardziej precyzyjne stosowanie pestycydów i nawozów oraz lepsza kontrola rozproszenia tych substancji chemicznych jest możliwa poprzez precyzyjne rolnictwo, ograniczając tym samym koszty, zapewniając wyższą wydajność produkcji oraz tworzenie bardziej przyjaznych dla środowiska gospodarstw.

Precyzyjne rolnictwo zmienia obecnie sposób w jaki rolnicy i agroturystyka czerpią zyski ze swoich areałów. Precyzyjne rolnictwo to gromadzenie aktualnych informacji geoprzestrzennych o ziemi, roślinach, zwierzętach oraz przepisywanie im i stosowanie specjalnych metod mających na celu zwiększenie produkcji rolnej oraz ochronę środowiska. Jeżeli rolnicy kiedyś jednakowo traktowali wszystkie swoje ziemie teraz są w stanie dostrzec korzyści płynące z ich podziału na podregiony. Precyzyjne rolnictwo zyskuje na popularności głównie ze względu na wprowadzenie zaawansowanych technologicznie narzędzi do gospodarstw rolnych, które są bardziej dokładne, opłacalne i bardziej przyjazne dla użytkownika. Wiele nowych innowacyjnych rozwiązań opiera się na integracji
komputerów pokładowych, danych zbieranych przez czujniki z czasem i lokalizacją pozycji zapewnianą przez system GPS.

Wiele osób uważa, że korzyści z rolnictwa precyzyjnego mogą przynosić rezultaty jedynie na dużych farmach dzięki ogromnym inwestycją kapitałowym oraz doświadczeniu z nowymi technologiami. Tak nie jest. Są niedrogie i łatwe w użyciu metody i techniki, które mogą zostać opracowane do wykorzystania przez wszystkich rolników. Dzięki korzystaniu z GPS, GIS i teledetekcji, mogą być zbierane informacje potrzebne do poprawy żyzności gruntów i jakości wody. Rolnicy mogą osiągnąć dodatkowe korzyści poprzez lepsze wykorzystanie nawozów, gleby, określając próg opłacalności oprysku chwastów i szkodników oraz dzięki ochronie zasobów naturalnych dla przyszłych zastosowań.

Producenci urządzeń GPS opracowali szereg narzędzi pomagającym rolnikom prowadzić bardziej wydajną, precyzyjną i skuteczną działalność rolniczą. Dziś wielu rolników na świecie  korzysta z urządzeń powiązanych z GPS w celu usprawnienia ich pracy w gospodarstwie. Informacje o położeniu są zbierane przez odbiorniki GPS w celu późniejszego sporządzenia map terenu, dróg, systemów nawadniania i obszarów gdzie chwasty, szkodniki lub choroby wyrządzają szkody w uprawach. Dokładność GPS pozwala rolnikom na stworzenia dokładnej mapy powierzchni gospodarstwa wraz z ich mapami drogowymi i lokalizacją punktów, które wymagają uwagi. GPS pozwala rolnikom dotrzeć dokładnie do tego samego miejsca rok po roku w celu zbierania próbek gleby lub monitorowania warunków upraw.

Dane gromadzone dzięki urządzeniom GPS wykorzystywane są później do precyzyjnej lokalizacji na mapie zaraz, szkodników, owadów i chwastów. Obszary upraw na których występują niepożądane zjawiska są analizowane i na podstawie tych analiz są podejmowane decyzje mające przeciwdziałać tym zjawiskom zarówno ze skutkiem doraźnym jak i w przyszłości. Te same dane mogą być również wykorzystywane przez samoloty opryskujące, umożliwiając dokładne opryskanie pól bez użycia instrukcji od pracowników z flagami na ziemi. Piloci samolotów wyposażonych w system GPS są w stanie lecieć dokładnie nad wyznaczonym terenem, rozpylając chemikalia tylko w wymagających tego miejscach ograniczając ilość zużywanych zasobów i ograniczając w ten sposób szkodliwy wpływ na środowisko.