Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
Rekreacja

 

System GPS ma wyeliminować wiele zagrożeń związanych z aktywnym wypoczynkiem  poprzez zapewnienie możliwości określenia dokładnej lokalizacji. Odbiorniki GPS posiadają bardzo szeroki zakres zastosowania dzięki czemu uprzyjemniają aktywny wypoczynek poprzez rozwiązanie wielu znanych problemów takich jak zbaczanie ze szlaków czy powrót do najlepszego łowiska.

Odkrywanie i eksploracja niesie ze sobą wiele zagrożeń, jednym z najgroźniejszych jest zagubienie się na nieznanym lub niebezpiecznym terenie. Piesi, rowerzyści i poszukiwacze przygód w coraz większym stopniu polegają na systemie GPS zamiast na tradycyjnej papierowej mapie, kompasie czy punktach orientacyjnych. Mapy papierowe są często przestarzałe, kompas i punkty orientacyjne mogą nie dostarczyć dokładnych informacje o lokalizacji niezbędnych do uniknięcia nieznanych obszarów. Ponadto ciemności i złe warunki pogodowe mogą również przyczynić się do nieprecyzyjnych wyników nawigacji na podstawie mapy papierowej.

Technologia GPS w połączeniu z elektronicznymi mapami pomogła pokonać wiele trudności związanych z ciągłą eksploracją. Ręczne odbiorniki GPS pozwoliły użytkownikom na bezpieczne pokonywanie szlaków. Podróżnik przez cały czas dokładnie wie czy nie zboczył z trasy, jak również w jaki sposób  ma wrócić do punktu wyjścia. Kolejną z korzyści jest możliwość zapisu danej lokalizacji i powrotu do tego punktu. W podobny sposób rybacy wykorzystują sygnał GPS jako narzędzie do określenia lokalizacji, znoszenia, prędkości, odległość do przebycia, czasu do przebycia a co najważniejsze do określenia drogi powrotnej  do miejsc gdzie są obfite łowiska.

Zaletą najnowszych odbiorników GPS jest możliwość przesyłania danych do i z komputera. Punkty oraz trasy można dodawać i pobierać z Internetu dzieląc się w ten sposób z innymi swoimi przygodami. Przykładem takich możliwości jest strona www dotycząca Malezji a konkretnie poświęcona systemowi GPS przeznaczona dla miłośników kolarstwa górskiego. Rowerzyści po oznakowaniu swojej ulubionej trasy punktami i zgraniem ich do pliku umożliwiają innym kolarzom wypróbowanie ich szlaków.

Golfiści korzystają z GPS do precyzyjnego pomiaru odległości oraz toru lotu i poprawy swoich uderzeń. Inne zastosowanie to jazda na nartach, rekreacyjne lotnictwo i żegluga.

Dzięki technologii GPS powstały całkowicie nowe sporty i formy aktywnego wypoczynku. Przykładem na to jest geocaching. Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS, polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Poszukiwane skarby, tzw. skrzynki to odpowiednio zabezpieczone, najcześciej plastikowe, wodoszczelne pudełka zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują fakt odkrycia danej skrzynki. Współrzędne miejsc, w których ukryte są skrzynki, ich opisy oraz instrukcje niezbędne do ich znalezienia dostępne są w jednej z internetowych baz skrzynek - najpopularniejszej w Polsce prowadzonej przez serwis OpenCaching PL lub najpopularniejszej na świecie Geocaching.com. Jeśli znalazca skrzynki zabierze z niej upominek ("fant"), to wkłada w jego miejsce nowy od siebie (o nie mniejszej wartości).[1] Kolejnym nowym sportem jest geodashing, wyścig przełajowy opierający się na koordynatach GPS.

Wysiłki czynione w celu modernizacji systemu GPS mające na celu bardziej zaawansowane   zastosowania systemu niż rekreacja dostarczyły bezpośrednich i pośrednich korzyści użytkownikowi. Różne systemy wspomagające działanie GPS,  które zostały rozwinięte w wielu krajach dla handlu i transportu są również szeroko stosowane przez entuzjastów do celów rekreacyjnych. Plany modernizacji GPS spowodują jeszcze większą niezawodność i dostępność sygnału dla wszystkich użytkowników np. w gęstym lesie poniżej koron drzew. W  takim środowisku jest wiele wyzwań, które dzięki systemowi GPS i jego dostępności na tych terenach mogą zostać podjęte.